Producenci
Promocje
Wszawica, jak zapobiegać wszawicy, wszy w szkole i przedszkolu 1
Wszawica

Wszy

Jak nazwa wskazuje, przyczyną powstawania choroby zwanej wszawicą jest wesz głowowa. Pasożyt żyje tylko na owłosionych częściach ludzkiej głowy i żywi się wyssaną z niej krwią. To owady, których wielkość najczęściej nie przekracza 2–3 milimetrów, a ich larwy, zwane też gnidami, swoim wyglądem przypominają malutką główkę szpilki.

Niestety, bardzo trudno jest je usunąć ze skóry głowy, ponieważ mocno są do niej przyczepione. W dodatku dorosła samica wszy jest w stanie w ciągu 3 tygodni złożyć nawet 160 jaj, co znacznie utrudnia leczenie. Wystarczy tylko 10 dni, aby ze złożonego jajeczka wylęgła się gnida. W niedługim czasie rozwija się ona w dorosłego pasożyta, którego ugryzienie powoduje powstanie na skórze piekącego zgrubienia.

Wszawica – choroba ubogich?

Od wielu lat uważa się, że wszy i wywołana nimi wszawica są spowodowane brudem, brakiem odpowiedniej higieny i ubóstwem. Z tego powodu wszawica to temat tabu, z którym wielu z nas wstydzi się udać do lekarza. Tymczasem wszy stanowią problem wszystkich ludzi na świecie, bez względu na ich pochodzenie, stan majątkowy czy czystość. Obecnie wszawica rozwija się w dużych skupiskach ludzkich, dlatego najczęściej dotyczy dzieci.

Z zakażonej głowy wszy przenoszą się na zdrową tylko poprzez pełzanie. Pojawiają się, gdy mamy bezpośredni kontakt z osobą chorą na wszawicę – śpimy obok siebie, przytulamy się lub pożyczamy ręcznik, gumkę czy szczotkę do włosów. Wszawicą najczęściej zarażają się od siebie dzieci przebywające w dużych grupach. Potencjalne zakażenie może więc nastąpić na koloniach, w przedszkolu czy szkole.

Objawy wszawicy

Jak rozpoznać wszawicę u naszego dziecka? Pierwszym sygnałem, który powinien zapalić w naszych głowach czerwone światło, jest świąd. Dziecięca głowa, na której zadomowiły się wszy, mocno swędzi, a nasza pociecha nie potrafi powstrzymać się od jej drapania. Jeśli zaobserwujemy nieustanne drapanie się dziecka, powinniśmy skontrolować wygląd i stan skóry głowy oraz włosów. Larwy wszy są często mylone z łupieżem, chociaż są dużo trudniejsze do usunięcia.

Pojawiają się na skórze głowy u nasady włosów, za uszami, z tyłu głowy i bezpośrednio nad karkiem, ponieważ są to obszary najcieplejsze, na których wyższa temperatura i odpowiednia wilgotność tworzą idealne warunki do ich rozwoju. Larwy mają biały kolor i na ciemnych włosach są łatwe do rozpoznania. Aby zobaczyć je w blond włosach, przydaje się szkło powiększające.

Dorosłe osobniki są znacznie łatwiejsze do zidentyfikowania, ponieważ widać je gołym okiem. Przybierają jasny kolor, a swoim wyglądem przypominają ziarna sezamu. Jeśli zauważysz, że na głowie twojego dziecka zadomowiły się wszy, przejrzyj głowy wszystkich domowników – bardzo prawdopodobne, że pasożyty zaczęły już żerować na głowach pozostałych członków rodziny.

Leczenie wszawicy

Wbrew pozorom leczenie wszawicy nie jest trudnym procesem. Do codziennej domowej pielęgnacji skóry głowy wystarczy dodać mycie włosów specjalnymi szamponami na wszy, w których składzie znajduje się lindan, permetyna i roztwór dimetikonu. Szczotki i inne akcesoria do włosów warto wyparzyć w wodzie z dodatkiem szarego mydła lub mydła rezorcynowego, które niszczy pasożyty. Pościel należy uprać w wysokiej temperaturze, a dywany regularnie odkurzać.

Podjęcie odpowiedniego leczenia i wypranie wszystkich ubrań, pościeli i ręczników, z którymi zakażona głowa miała kontakt, powinno pomóc pozbyć się wszy. Kiedy znikną, należy regularnie kontrolować skórę głowy dziecka i poinformować o problemie przedszkole lub szkołę. Zwrócenie na to uwagi innych rodziców pomoże zapobiec pojawianiu się wszy u dzieci w przyszłości.

Idealnym zabezpieczeniem dziecka po leczeniu wszawicy i zapobiegnięcie dalszym zarażeniom jest gumka  LEELOOP :) 

Gumka LEELOOP to skuteczna i niekłopotliwa ochrona włosów przed wszami gumka do włosów Leeloop jest produktem zapobiegawczym. Została opracowana w celu zapobiegania zarażeniu wszami we wszystkich środowiskach, w których zwykle istnieje takie ryzyko — szczególnie w szkołach, przedszkolach, podczas kolonii letnich, zajęć sportowych oraz w innych miejscach, w których gromadzą się dzieci.
Opakowanie zawiera 4 gumki – Chroni włosy dzieci i rodziców przed zarażeniem wszami – 100% naturalnych olejków – bez pestycydów i sztucznych składników – Zabawna, przyjazna dzieciom, łatwa w użyciu: załóż na włosy i gotowe! – Naturalna ochrona bez substancji chemicznych – Testowana dermatologicznie – Udowodniona 95 % skuteczność ochrony przed zarażeniem – każda gumka to do 2 tygodni ochrony* * Skuteczność potwierdzona badaniami przeprowadzonymi przez niezależne instytucje. Naturalna alternatywa dla agresywnych preparatów chemicznych. Każda gumka LEELOOP jest nasączona unikalną kompozycją naturalnych olejków, starannie dobranych ze względu na silne właściwości ochronne. Dzięki opatentowanej formule, gumka LEELOOP chroni przed zarażeniem wszami w naturalny sposób, nie wywołując podrażnień skóry głowy ani uszkodzenia włosów.

 

 

Komentarze do wpisu (1)

27 marca 2019

Gumke używała moja córka na kolonii, jako jedyna nie miała wszy :) Polecam wszystkim !

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl